CO JE
MINDFULNESS

CO JE MINDFULNESS

Mindfulness je vědecky ověřená metoda, díky které dokážeme žít více tady a teď, lépe zvládat stres, opakující myšlenky či nepříjemné emoce. Jedná se o dovednost, kterou budujeme skrze mindfulness cvičení (meditaci všímavosti). Pro zjednodušení se na mindfulness můžeme dívat jako na typ mentální tréninku, který nám pomáhá být více „nad věcí“ a mít osobní i pracovní život více ve svých rukou. 

Mindfulness je v našem západním světe úzce spjaté s osobou Jon Kabat-Zinn, který v roce 1979 na UMASS Medical School založil program Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR). Tento program se se stal velmi úspěšný a rozšířil se po celém světě. Sám jsem program na této škole v USA vystudoval a od té doby jej učím. Více informací o 8týdenním kurzu naleznete ZDE

Co je mindfulness v bodech:

  • Vědecky ověřená metoda
  • Typ mentálního tréninku
  • Je to dovednost, kterou rozvíjíme
  • Pozitivně ovlivňuje fungování mozku
  • Pomáhá lépe zvládat stres, opakující se myšlenky či obtížné emoce

ZJISTI VÍC O MINDFULNESS

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O MINDFULNESS (FAQ)

V čem je rozdíl mezi kurzem a meditováním si sám/a doma?

Začínat s meditací sám/a bývá často náročnější. To mám z vlastní zkušenosti, ale i ze zkušeností ze svých kurzů, kam chodí i lidé, kteří začínali sami. Je tu prostě větší prostor se v tom ztratit, nebo to přestat dělat. Proto si taky, když začínáme třeba s jógou, nebo si nechceme ublížit s činkou, platíme lekce s trenérem. Podobně je to i u meditace. Kurz nabízí osvědčenou strukturu, podporu a rady, jak se vyhnout některým pastím, případně jak z nich jednodušeji a rychleji vylézt ven.

Je mindfulness meditace pro každého? Už jsem ji zkoušel/a moc mi to nešlo.

Mindfulness meditace je určitá forma tréninku. Na začátku můžeš mít často dojem, že ti to nejde, ale s každým dalším cvičením se budeš pomalu posouvat.

Není podstatné, jestli máš pocit, že ti meditace jde či nikoli. Ať už si myslíš, že nejsi typ člověka, co může „jen tak sedět“, nebo naopak cítíš, že jsi pro meditaci stvořený, obě myšlenky, tě můžou vést do slepých uliček. Aby ses mindfulness správně naučil/a, je potřeba tomu věnovat nějaký čas, ideálně s podporou kurzu, zkušených kamarádů či knih. To ti výrazně usnadní začátky.

Kdo se na kurzy nejčastěji hlásí a proč?

Je to opravdu velmi různé. O mindfulness mají zájem učitelé, manažeři, studenti, ajťáci, sociální pracovníky, architekti, koučové, psychologové, zdravotní sestry… To, co je pro všechny (tedy i pro mě) společné, je vůle a chuť věnovat čas sobě. Naučit se prostě lépe pracovat s tím, co je nepříjemný a obtížný a zároveň si víc užívat to, co se právě teď děje. Líbí se mi myšlenka, že nejlepší čas je teď, nejlepší příležitost si všímat je teď.

Často se tak na kurz hlásí lidé, kteří se chtějí naučit lépe zvládat stres, úzkost a vadí jim kupa neodbytných myšlenek. Někdo si chce zlepšit svoji pozornost, nebo nechce zažít už znovu vyhoření. Také tu můžeš potkat lidi, kteří se už nějakou dobu mindfulness zabývají, ale chybí jim pravidelnost a chtějí mindfulness víc poznat, prohloubit svoji praxi a dokázat jej dobře využívat.

Jsou kurzy mindfulness nějaké ezo, nebo new age?

Není. To, co mám na mindfulness rád je, že pevně stojí na zemi. Tento přístup vznikl na univerzitní půdě a stojí za ním mnoho vědeckých výzkumů, které prokazují jeho pozitivní vliv na fungování mozku i těla. K tomu, abych mohl mindfulness učit, jsem musel projít několikaletým výcvikem právě na UMASS Medical School, Brown University v USA a zároveň procházím pravidelnými supervizemi.

Za jak dlouho mohu očekávat změnu?

Moment, kalkuluji … za 12 dní, 16 hodin a 15 vteřin. Čekání na změnu může být velká past. Místo toho, abychom cvičili, trávíme pak více času pozorováním, zda jsme se už změnili, zda „to funguje“ a jestli jsme už stresově neprůstřelní. To může vést k tlaku na sebe, pochybám a taky demotivaci. Tou nejlepší věcí, kterou vždy doporučuji na začátku kurzu, je zkusit dát celému kurzu šanci, nacházet si čas na cvičení a zhodnotit jej až na jeho konci. Tam už změnu jasně uvidíš.  Mindfulness funguje, ale není to změna za jednu noc.

Co kurz mindfulness lidem nejčastěji přinese?

Asi tě nepřekvapí to, že každému kurz přinese trochu něco jiného. Je to i proto, že pro každého z nás je důležité něco jiného a někde jinde nás tlačí pata. Přesto, to hlavní, co lidé nejčastěji po skončení kurzu zmiňují, je, že:

  • některé situace, které byly dříve stresující, je už nechávají klidné
  • když jsou ve stresu, dokážou situaci lépe, a hlavně rychleji, zvládnout
  • uvědomí si, že nejsou svoje myšlenky. Myšlenky přestanou být takový problém.
  • mají větší sebevědomí
  • lépe zvládají úzkosti
  • dokáží věnovat větší pozornost tomu, čemu chtějí a lidem, které mají rádi
  • méně multitaskují
  • mají lepší spánek
  • mají více radosti z každodenních „malých“ věcí
  • odcházejí inspirovaní a jsou rádi, že potkali zajímavé lidi

… pokud chceš vědět více, podívej se, co o kurzu říkají přímo jeho absolventi, nebo se podívej na video, které jsem o tom, co přináší mindfulness natočil.

Je kurz mindfulness terapie?

Není. To, o čem se během kurzu bavíme je zaměřené na průběh meditace, nikoliv na to, co konkrétně ti běží hlavou. Uvedu příklad: během meditace se může stát, že ti budou přicházet nějaké nepříjemné, třeba i úzkostné myšlenky. Kdybychom byli na terapii, mohli bychom se o těchto myšlenkách bavit – co byly zač, proč přišly, nebo jaký mají původ. Na kurzu mindfulness se o ničem z toho bavit nebudeme. Budeme se zaměřovat na to, jak to udělat, abys je příště jednodušeji zvládnul/a.

Mindfulness není lepší či horší než terapie. Nabízí jiný přístup. Mindfulness a terapie se tak mohou dobře doplňovat.

Můžu chodit na kurz mindfulness, když chodím na terapii?

Výborná otázka. Kurz mindfulness může být skvělým doplněním terapie, nebo jako další, návazný krok (na kurzy také chodí lidé na doporučení svých psychoterapeutů či psychiatrů). Pokud kurz zvažuješ a chodíš na terapii, nebo k psychiatrovi, měl/a byste se určitě o tom dopředu se svým psychoterapeutem/psychiatrem poradit. Před začátkem kurzu se tě budu ptát na několik věcí a tohle je jedna z nich.

KLIKNI PRO DALŠÍ INFORMACE