Cítíš se někdy jako bys chodil/a v kruhu, opakoval/a stejné chyby a nedokázal/a se posunout dál? Máš pocit, že tě tvá vlastní mysl sabotuje? Pojďme dnes odkrýt fascinující mechanismy, podle kterých funguje náš mozek, i to, jak pomocí mindfulness můžeš:
- Rozpoznat automatické vzorce chování, které tě brzdí
- Naučit se vědomě reagovat na podněty místo bezmyšlenkovitého opakování starých návyků
- Otevřít se novým možnostem a pozitivním změnám ve svém životě
- Proměnit svou mysl ve spojence
Mozek: Mistr orientace v chaosu
Náš mozek využívá pro běžné fungování v každodenním životě tzv. Default Mode Network – jakýsi „záložní režim“, díky kterému nemusíme nad každou maličkostí přemýšlet. V hlavě máme systém zvyků, který vychází z našich předchozích zkušeností a pomáhají nám vyznat se snadno v okolním světě. Tak automaticky rozumíme třeba tomu, že červená na semaforu znamená „stůj“, nebo poznáme přítele v davu. To nám nesmírně usnadňuje život, ale…
Díváš se správným směrem?
Představ si zemi, kde se jezdí vlevo. Takových míst je na světě málo, proto mají bohaté zkušenosti s dezorientovanými návštěvníky. U přechodů proto často najdeš cedule „Dívej se vpravo“ – životně důležité upozornění pro ty, jejichž mozek je nastavený opačně.
Tato situace dokonale ilustruje problém s navyklým viděním světa a nadužíváním Default Mode Network. Čím více necháváme mozek fungovat na autopilota, tím více riskujeme, že budeme slepě následovat zajeté nervové dráhy. Opakujeme staré vzorce, i když realita kolem nás může být už úplně jiná – potenciálně nebezpečná jako auto přijíždějící z nečekané strany.
Syndrom vyschlého koryta: Jsme jako zebry?
A přidám ještě jeden příběh, tentokrát o zebrách. Věděl/a jsi, že se zebry opakovaně vrací napít k vyschlým korytům? Ačkoli je místo dávno suché, instinktivně je to táhne tam, kde v minulosti našly vodu – je to pro ně známé a „bezpečné“.
Kam se vracíš ty sám?
Zní to povědomě? I my lidé máme podobnou tendenci opakovat neefektivní vzorce chování, i když nám už dávno neslouží. Zamysli se:
- Vracíš se do vztahů, které tě zraňují?
- Přehráváš si v hlavě stále dokola stejné negativní myšlenky?
- Setrváváš v práci, která tě už dávno nenaplňuje?
Proč to tak máme? Nevšimli jsme si, že jsme se změnili my, nebo svět okolo nás? Anebo je to víc ze strachu ze změny a kroku do neznáma? Možná je načase najít nové, čerstvé „zdroje vody“ v našich životech a nebýt jako zebry.
Jak prolomit začarovaný kruh?
Klíčem k přerušení automatického chování je posílení všímavosti. Když zapojíme své smysly, ztišíme roztěkanou mysl, otevřeme si větší prostor pro to reagovat jinak a vědoměji.
Změna zakořeněného zvyku je cesta, která vyžaduje čas a různé techniky. Nejdůležitějším prvním krokem je však právě všímavost. Tu efektivně rozvíjíme pravidelným cvičením mindfulness, kdy se učíme více vnímat přítomný okamžik, naše skutečné potřeby a postupně měnit zajeté koleje našeho myšlení.
Co s tím dneska uděláš?
- Máš 5 minut? Zamysli se, k jakým „vyschlým korytům“ se ve svém životě neustále vracíš a proč?
- Máš 10 minut? Vyzkoušej krátké cvičení mindfulness pro posílení všímavosti, které ti pomůže oslabit navyklé vzorce chování.
- Máš 30 minut? Ponoř se do delší meditace a pozoruj „kolovrátek“ svých myšlenek bez hodnocení. Dokážeš ho nechat točit, aniž by ses nechal/a vtáhnout do jeho melodie?
Pamatuj, že změna vyžaduje čas a trpělivost. Prvním krokem je uvědomění, a právě to jsi dnes udělal/a. Jsem zvědavý na tvé postřehy a zkušenosti.
Chceš dostávat podobné texty emailem?
Nejnovější komentáře