8TÝDENNÍ KURZ (FAQ)

Jaký je rozdíl mezi 8týdenním kurzem v Praze a online (přes Zoom)?

Když pozoruju průběh online a offline kurzů, diskuse, do které jsou všichni zapojení, meditace, co kurz lidem po osmi týdnech přináší, musím říct, že jsou so kurzy opravdu velmi podobné.

Pár rozdílů tu přesto najdeme:

Online kurz 

  • Setkání se nahrávají, takže ti žádné nebude chybět (záznamy jsou dostupné i po kurzu)
  • Online ti může pomoc ušetřit čas, pokud pracuješ doma, nebo nebydlíš v Praze.
  • Pokud máš rád svůj klid, pohodlí a pohodičku, máš větší prostor si je doma udělat
  • V době Covidu je výhoda, že i když budeš nemocný/a, kurzu ti neuteče

Kurz v Praze

  • Snáze necháš mobil a emaily během kurzu na pokoji (o to se postarám ), může ti to tak pomoc se lépe soustředit
  • Před a po kurzu si můžeš jednodušeji popovídat s ostatními
  • Uslyšíš, když někdo během meditace usne

Pokud přemýšlíš nad tím, zda je pro tebe vhodné online nebo offline, zamysli se spíš nad tím, jestli tě jedno z prostředí výrazně víc podpoří v tom, se během kurzu soustředit.

Co to je MBSR?

Asi jsi si všiml/a, že u 8týdenního kurzu mindfulness je ještě „MBSR“. Tedy: mindfulness-based stress reduction. Česky řečeno kurz na zvládání stresu s využitím mindfulness.

MBSR ale hlavně znamená, že se jedná o originální kurz, který vznikl na UMASS Medical School před 40 lety. Kurz dodržuje časem ověřené a vybroušené osnovy, mezinárodní standardy a měl by jej vyučovat jen k tomu oprávněný lektor.

Možná budu jednou či dvakrát chybět na 8týdenním kurzu, je to problém?

Není. Celkově doporučuju nechybět vícekrát jak dvakrát. Po každém setkání posílám list s úkoly a hlavními informacemi ze setkání. Navíc mi můžeš zavolat, nebo napsat a doptat se na to, co tě zajímá. Pro mě je důležité, aby měl každý dostatek podpory celý kurz dobře absolvovat.

Navíc, pokud zvažuješ online kurz, tak, po souhlasu ve skupině, všechna setkání nahrávám a pod heslem ukládám, takže se na ně dá podívat i později.

Můžu si nahradit setkání, na kterém budu chybět?

Bylo by to skvělé, ale nejde to. Skupiny, které prochází kurzem jsou uzavřené. To, o čem se bavíme ve skupině, zůstává ve skupině. Z tohoto důvodu to nejde. Jediné, co můžeš absolvovat znovu jsou celodenní setkání (o víkendu). Ta jsou vždy otevřená i všem absolventům kurzu (zdarma).   

Jak probíhá práce ve skupině? Budu muset na kurzu mluvit, nebo můžu jen poslouchat?

To, že kurz probíhá ve skupině má velkou výhodu. Jak mi řekl můj kamarád: „Když vidím, že se ostatním potýkají s podobnými situacemi a problémy, uleví se mi a mám větší chuť pokračovat“ :-). Kurz jako takový společně tvoří všichni, kdo tu jsou. To je výhoda kurzu ve skupině. Každý se svojí otázkou, zkušeností či „aha momentem“ rozvíjí nejenom sebe, ale podporuje tím i ostatní. 

Jak to tedy probíhá? Prostě a jednoduše se o tom, co se během cvičení děje, společně bavíme. Mluvíme o tom, co fungovalo, co bylo obtížné a taky třeba nejasné.

Moje role tu není předávat předpřipravené odpovědi. Daleko víc mi přijde důležitý ti pomoci najít svoje vlastní odpovědi. 

Zároveň je pro mě důležité vědět, jak na tom zrovna jsi, abych tě mohl podpořit. Takže ano, mluvení je součástí kurzu :-). To samozřejmě neznamená, že tě budu vyvolávat, spíš se snažím o to, aby neměl někdo příliš hodně, nebo příliš málo prostoru.

Budu muset mít (na online kurzu) zapnutou webkameru?

Kurz probíhá sice online, ale na živo. Mám vyzkoušené, že pro dobré fungování skupiny je užitečné, abychom se navzájem viděli. Proto máme pravidlo, že je webkamera po většinu času zapnutá. Výjimkou jsou společné meditace, kdy je možné si ji vypnout

Pokud ti to vadí, nebo z nějakého důvodu nevyhovuje, doporučuju se podívat na měsíční video kurzy, které ti nabídnou více soukromí.

Jak to bude po kurzu? Existuje něco dalšího, návazného?

Ano, těm, kteří budou chtít zůstat v kontaktu, nabízím možnosti si i po kurzu napsat či zavolat. Také budeš moc chodit na tzv. celodenní setkání (zdarma), nebo přijet na mindfulness retreat, které pořádám. Čas od času dělám také společné meditace online.

Přijde mi důležité, aby to nebylo „jen“ 8 týdnů. Když budeš chtít, rád tě podpořím i po kurzu.

8TÝDENNÍ KURZ MINDFULNESS

Kurz ti pomůže lépe zvládat stres, nepříjemné emoce i myšlenky, a přinese se ti do života více všímavosti, klidu, rovnováhy a radosti.