
Víš, co mají společného růžový slon a tvoje emoce? Čím víc se na ně snažíš nemyslet, tím víc se ti vtírají do mysli. Dnes ti ukážu fascinující fakta o tom, co se děje v našem mozku, když bojujeme s nepříjemnými pocity – a proč je to boj předem prohraný.
Když se mozek cítí v ohrožení
Představ si, že jdeš temným lesem. Najednou zaslechneš praskání větví. Co udělá tvůj mozek? Okamžitě aktivuje neuronové dráhy spojené s vyhýbáním se nebezpečí – zostří smysly, připraví tělo na útěk nebo boj. A přesně tohle se děje, když začneme bojovat s nepříjemnými emocemi.
Když se boj stává pastí
Ve chvíli, kdy vyhlásíme „válku“ svému vzteku nebo úzkosti, vysíláme mozku jasný signál: „Pozor, nebezpečí!“ Aktivací těchto neuronových drah se paradoxně zaměříme ještě více na to, čemu se snažíme vyhnout. Je to jako s tím pověstným růžovým slonem – čím víc se snažíš na něj nemyslet, tím víc… vždyť ty víš co. Už ho taky zase vidíš, že? 😊
Co se děje v mozku, když bojujeme s emocemi
Aktivace „systému vyhýbání se nebezpečí“ v mozku má další důsledek – začne systematicky utlumovat centra zodpovědná za zvídavost a otevřenost k novému. Je to evolučně logické – když čelíme nebezpečí, není čas na objevování.
Čím víc bojujeme se svými emocemi, tím víc se uzavíráme do sebe. Přestáváme si všímat i drobných známek zlepšení své situace, protože náš mozek je plně zaměstnán „ochranou“ před nepříjemnými emocemi. Tím se uzavřeme do kruhu negativních pocitů, které sami dál živíme.
Síla přijetí vás překvapí
Ale existuje i jiná cesta. Mindfulness nás učí obnovovat přirozené spojení s tím, co prožíváme – ať už jde o tělesné pocity, emoce nebo myšlenky. A tady přichází kouzlo všímavosti: když přestaneme bránit tomu, abychom prožívali to, co se právě děje, vytváříme ideální podmínky k tomu, aby se to mohlo proměnit.
Největší problém totiž nespočívá v samotné negativní emoci, ale v tom, že ji nechceme vnímat a vyhýbáme se jí. To je právě to, o co v mindfulness jde – zachovat si odstup a nadhled vůči tomu, co zažíváme.
Co s tím dnes uděláš?
Máš 5 minut? Vzpomeň si na poslední situaci, kdy jsi bojoval/a s nějakou emocí. Co se stalo s její intenzitou? Zkus si představit, jaké by to bylo tuto emoci prostě pozorovat místo boje s ní
Máš 10 minut? Vyzkoušej krátké cvičení mindfulness. Kdykoliv si všimneš, že něco odmítáš, zkus změnit přístup. Místo „nechci to cítit“ si řekni „můžu to pozorovat?“
Máš 30 minut? Věnuj se delší meditaci. Všímej si, kde v těle cítíš odpor vůči různým prožitkům. Nemusíš s tím nic dělat – jen pozoruj, jak odpor přichází a odchází.
Chceš dostávat podobné texty emailem?
Nejnovější komentáře