BLOG O VŠÍMAVOSTI

Podívej se na to, co vše ti mindfulness může přinést. 

Blog: Proč nepotlačovat to, co citíme?

Znáš ten pocit, kdy bys nejradši vypnul/a všechny nepříjemné emoce? Pojďme se společně podívat na to, proč potlačování pocitů není tak skvělý nápad, jak se může zdát, a co místo toho funguje lépe.

Blog: Když ti meditace “nejde”: Tajemství (ne)úspěchu

Jak by podle tebe měla vypadat ideální meditace? Když se podíváme na Instagram #meditation, objeví se fotky usměvavých a „vyzenovaných“ lidí. Přitom kdybychom se podívali na sebe při meditaci, naše realita vypadá často jinak – bolestivá záda, neklidné myšlenky a občas i neplánované zdřímnutí. Znáš to taky?

Blog: Jsme jako zebry, které se vrací pro vodu do vyschlého koryta?

Cítíš se někdy jako bys chodil/a v kruhu, opakoval/a stejné chyby a nedokázal/a se posunout dál? Máš pocit, že tě tvá vlastní mysl sabotuje? Pojďme dnes odkrýt fascinující mechanismy, podle kterých funguje náš mozek.

Blog: Proč je lehčí odškrtnout úkol, než se věnovat sobě?

Víš, co mě vždycky dostane? Když vidím, jak neskutečně šikovní lidé jako ty zvládají žonglovat s milionem úkolů, ale pak jim nezbude čas na sebe. Znáš to, ne? 😉 Pojďme se mrknout na to, proč je někdy jednodušší odeslat další e-mail než si dopřát chvilku klidu nebo se věnovat mindfulness.

Blog: Meditovat se dá všude (i s křičícím miminkem)

Koncem června se nám narodil syn Albert. Jsem za to obrovsky rád a zároveň… wow, je to jízda! Tuhle jízdu teď žiju naplno a rychle jsem si uvědomil, že to také bude i velký test mindfulness – jak ho využívat a jak si najít čas na meditaci? Rád bych se s vámi podělil o mé aktuální zkušenosti.

Blog: Děláš toho hodně, protože si myslíš, že nejsi dost dobrý/dobrá?

Kdy jsi naposledy měl/a pocit, že jsi opravdu na vrcholu? Že jsi produktivita sama a zvládáš všechno s lehkostí? Pokud teď přemýšlíš a nemůžeš si vzpomenout, věř, že v tom nejsi sám/sama.

Blog: Proč nechceme být sami se sebou? 

Kolik toho stihneš za den? Co by ses asi dozvěděl/a, kdyby ses zeptal/a svých blízkých? Možná to, že toho nestihnou tolik, kolik by si přáli….

Sama doma: Jak využít mindfulness během dne

Mohl byste říct něco o mindfulness v Sama doma“ zavolala mi Lenny Trčková, produkční pořadu. „Samozřejmě, rád “. Výsledek můžete posoudit sami. Každopádně děkuju za pozvání. Byla to skvělá zkušenost a doufám, že to pomohlo představit mindfulness lidem, kteří o něm dosud neslyšeli.

Celý rozhovor najdeš v čase 16:08 – 24:15.

Blog: Vy ještě máte myšlenky? 

Někdy se mi zdá, že lidi vnímají mindfulness jen jako metodu pro uklidnění mysli a budování psychické odolnosti. Ve skutečnosti je mindfulness cestou k hlubšímu sebepoznání a úpravě toho, co mi v životě nefunguje. Důležité jsou v tom i naše myšlenky a to, jak se k nim vztahujeme…

E15: Jsme potomci paranoidních předků. Uklidnit mysl je těžké.  

Naši předci přežili právě díky své ostražitosti, ale v době, kdy na nás nečíhá nebezpečí za každým rohem, se můžeme naučit žít ve větším klidu. V rozhovoru se dozvíte, jak využít mindfulness v běžném životě i v práci, o kapacitě pozornosti, která není neomezená, co to je mindful eating a v čem nám může pomoci, o tom, jak se lépe soustředit a cítit se lépe.

Forbes: Zastavte se na tři minuty, dělá to zázraky. 

V podcastu pro Forbes jsme si povídali o tom proč je dobré zařadit mindfulness do dne, jak lze trénovat laskavost, jak může vypadat žití tady a teď, co mi přinesl pobyt ve tmě, jak předcházet vyhoření, anebo na co si dát pozor, když chcete s mindfulness začít.

Co získáte díky technice všímavosti k mobilnímu telefonu? 

Co vše stojí za tím, že saháte bezmyšlenkovitě po mobilu? Dozvíte se, jak díky mindfulness a různým praktickým tipům, změnit navyklé chování a získat zpět svoji pozornost.

Prostor k nadechnutí – technika všímavosti (10 minut) 

Cvičení lze dobře využít pro zklidnění, rozvinutí pozornosti, anebo také, pro ukončení pracovního dne.

Rozhovor pro Startupjobs

Dočtete se, mimo jiné, co mě přivedlo k mindfulness a co mě přesvědčilo u něj zůstat. Článek se také věnuje tomu, jak na mindfulness za časů korony; co mám v plánu pro tento rok a co mi nejvíce funguje pro uchování si klidu a zdraví.

Rozhovor si přečtete ZDE

Meditace zaměřená na dech – technika všímavosti (10 minut) 

V začátcích praxe mindfulness je užitečné cvičit s nahrávkou, která vám dodá jistotu a vedení. Proto jsem pro vás vytvořil video, ve kterém vás cvičením provedu.

Mindful eating – vychutnejte si přítomný okamžik
Jídlo poskytuje výbornou příležitost pro využití a rozvíjení všímavosti.
Ve videu se dozvíte:

  • co vám všímavé jezení může přinést
  • proč stojí za to „jen“ jíst a nedělat při tom nic jiného
  • jak to celé provést

Jaký byl týden ve tmě? 

Na přelomu roku jsem se rozhodl strávit týden ve tmě a mít tak delší čas pro sebe a také mindfulness praxi.
O tom jaký ten týden byl a hlavně, co mi přinesl jsem natočil toto video.

Článek pro Aktuálně.cz

Společně s Magdalenou D., redaktorkou, jsme se zaměřili na digitální technologie a jejich vliv na náš život. Inspirací nám v tom byl můj nový kurz Digitální svoboda. Zaměřili jsme se na to, proč stojí za to snížit čas, který s technologií trávíme a také, hlavně, jak to udělat.

V článku naleznete konkrétní tipy a triky, jak si snížit vliv technologie na váš život.

Článek si můžete přečíst ZDE.

Článek pro Moje psychologie

V tomto článku se nejen ozvíte, co to mindfulness je a v čem nám může pomoci, ale hlavně jsem sem dal konkrétní tipy, jak využívat všímavost během dne, tak abychom si uchovali více klidu, pozornosti energie a také spokojenosti. 

    Článek si můžete stáhnout ZDE.

    Rozhovor pro Aktuálně.cz

    V rozhovoru se dočtete:

    • jak pomocí všímavosti zvládat stres
    • jak dostat mindfulness do svého života, i když nemáme moc času
    •  a … a to už si musíte přečíst sami:-))

    Rozhovor si můžete přečíst ZDE, anebo si jej také stáhnout ZDE.

    Podcast: Na cestě

    V podcastu společně s Veronikou představujeme co to mindfulness je, jak nám může v životě pomoci a proč sednout si na zadek, nic nedělat a jen pozorovat náš dech nám může zažít proměňovat naše života a dělat nás šťastnějšími. V podcastu naleznete i vedená cvičení.

    Podcast najdete na Spotify Apple podcast.

    Podcast: Rodičovství v pohodě

    V tomto podcastu si povídáme o tom, jak poznat, že jsme závislí na mobilním telefonu, co to podporuje a hlavně, jak s tím pracovat, aby byl pro nás mobilní telefon dobrý sluha a ne zlý pán. 

    Podcast najdete na Spotify Apple podcast. 

    Koulí podcast

    Už nějakou dobu chodím do Železné koule hodně mě to tam baví. Vnímám, jak je pro mě (vedle meditace) důležitý fyzický pohyb – pro moji náladu, soustředění a také klid. Byl jsem rád, když mě pozvali do svého podcastu, kde jsme se o těchto tématech mohli bavit více do hloubky. Bavili jsme se, mimo jiné, o tom: jak zvládat stres, uklidnit se a vyčistit si hlavu; jak začít s cvičením mindfulness; jak pracovat s navyklým jednáním/závislostmi na mobilním telefonu či jídlu; anebo jaký byl pobyt ve tmě.

    Podcast najdete jak na Spotify, Apple podcast a také ZDE. 

    Rozhovor pro Digitálníhyggiena.cz

    V rozhovoru jsme se zblízka podívali na závislostní vzorec a spouštěče, které nám ve chvílích nudy nebo stresu nevědomě vedou ruku ke smartphonu; na touhu po naplnění, která je nejspíš stará jako lidstvo samo; a také na to proč je každé sáhnutí po telefonu paradoxně nejpříhodnějším momentem, jak se dostat hlouběji k sobě.

    Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

    Cvičení Prostor k nadechnutí a sebeláska

    Praktická ukázka cvičení mindfulness

    00:00 – 00:24 Úvodní informace k cvičení
    00:24 – 05:30  Cvičení mindfulness
    05:31 – 06:23 Uzavření, jak lze cvičení využívat během dne

    Cvičení lze využít i pro větší sebelásku. Co jste během cvičení zažívali a co vám cvičení přineslo? Rád vám zodpovím případné otázky.

    Cvičení zaměřené ne dech  – technika všímavosti

    Praktická ukázka cvičení mindfulness

    00:00 – 00:59 Úvodní informace k cvičení
    01:00 – 06:45  Cvičení mindfulness
    06:45 – 09:17 Informace o tom, jak cvičení využívat během dne a co díky cvičení trénujete

    Cvičení lze využít i pro větší sebelásku. Jaké pro vás cvičení bylo? Co vám přineslo? Rád vám zodpovím případné otázky.

    Co to je mindfulness

    Nové představení toho co to mindfulness je, proč jej dává smysl cvičit a jaké benefity skrze něj získáme. Součástí přístupu jsou i cvičení pro rozvoj sebelásky.  

    Mindfulness a závislosti (záznam z konference)

    Jedna z tendencí naší mysli je tvořit si závislostní vzorce na rozličných věcech: na práci, mobilním telefonu, sociálních médiích, určitém typu jídla, vztazích, sportu, pochvale atd. Najednou máme dojem, že nemůžeme jinak, že musíme naplnit naše (závislostní) potřeby, touhy, chutě… Jak takovéto závislosti vznikají? Proč jsou některé věci návykovější než jiné? A jak vzdorovat a hlavně měnit naše zažité závislostní vzorce?

    Blog všímavosti: rozhovor pro Holky ve formě

    Co mě přivedlo k mindfulness, moje zkušenosti z kurzů pro učitele či jak vypadá moje každodenní rutina, abych si uchoval energii a klid… 

    Na to všechno se mě ptá Bára z Holek ve formě. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

    Blog všímavosti: Co se děje s naším mozkem díky mindfulness

    Jaké pozitivní změny se dějí s naším mozkem, když cvičíme mindfulness? Jaká nová propojení díky cvičení vznikají a která mozková centra jsou po osmi týdnech větší a která se naopak zmenší? Co jsou hlavní benefity 8týdenních MBSR kurzů? To vše se dozvíte v tomto videu, které se zabývá science-based benefity mindfulness. 

    Blog všímavosti: Mindfulness během dne

    Co je dobré dělat (a nedělat) večer, ráno a během dne proto, abychom měli více energie, byli koncentrovanější, klidnější a také (ve svém důsledku) spokojenější. 

    Ve videu nabízím různé techniky, cvičení a také představuji, jak je dobré o svém dnu všímavě uvažovat. 

    Blog všímavosti:Questioning – technika mindfulness

    Ve videu se zabývám questioningem – lehce pokročilé technice, která vám může pomoci lépe zvládat mindfulness cvičení a zároveň vám může poskytnou nový pohled na to, co při meditaci či během dne zažíváte. 

    Inspirativní knihy od vydavatelství Portál

    V poslední době jsem přečetl několik knih, které bych vám chtěl doporučit. Níže uvádím jejich název a odkaz na recenzi, kterou jsem ke knize napsal.

    Zatloukal, D. Žákovský: Meditace zaměřená na řešení.

    Purcell, Muprhy: Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery

    G. Hennessey: Mindfulness pro každý den

    V. Frankl: Teorie a terapie neuróz

    Harold S. Kushner: Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí

    Sellin Rolf: Blíž tě nepustím

    Aston Sanderson: Minimalismus do kapsy

    A. Funcke: Jakou otázku máte nejraději?

    M.G. Smith: Příběh vážky

    M. Montessori: Londýnské přednášky

    J. Tolimatová: Vykročte z úzkosti

    Jan Benda: Všímavost a soucit se sebou

    Ronald D. Laing: Rozdělené self

    Erich From: Anatomie lidské destruktivity

    Sigru Sandberg: Tma

    Gretchen Rubin: Pořádek v pokoji, pokoj v duši

    Verena Kast: Stín v nás

    Rozhovor pro Blesk Zdraví

    V srpnovém (2019) čísle se mnou vyšel rozhovor o tom, co to mindfulness je, jak může pomoci pro lepší zvládání myšlenek, stresu a jak probíhají kurzy, které tyto dovednosti rozvíjejí.

    Článek si můžete stáhnout ZDE.

    Článek pro Antilopa Journal – 2. část

    Tentokráte se více zaměřujeme na to, jak probíhají tzv. 8týdenní MBSR (mindfulness-based stress ruduction) kurzy – co tyto kurzy lidem přínášejí a jak ovlivňují fungování mozku a jeho schopnost regulovat stres.

    Článek si můžete přečíst ZDE.

    Článek pro Antilopa Journal – 1. část

    V článku představuji, co to mindfulness je a jak jej využívat při náročných, například, stresových situacích.

    Článek si můžete přečíst ZDE.

    Technika všímavosti: Mindfulness pauzy během dne

    Podcast se zabývám tím, proč je dobré se během dne všímavě zastavit – co to přínáší, jak tyto pauzy vypadají a jak je do svého dne dostat.

    Podcast si můžete poslechnout přímo zde nebo přes SoundCloud.

    Technika všímavosti: Mindfulness v práci

    Moje zkušenosti z 5týdenního kurzu mindfulness pro firmu. Mluvím o tom, proč a hlavně jak využívat mindfulness v práci.

    Zážitky z meditačního retreatu (3/3): ospalost během mindfulness cvičení 

    Co nám může ospalost během mindfulness cvičení prozradit a jak s ní lepe pracovat. 

    Podcast Brain We Are  

    Povídáme si o tom, jak jsem se k mindfulness dostal, co obnášelo vystudoval program MBSR na UMASS Medical School, co to vlastně 8týdenní MBSR kurz je a co přináší. Vedle toho jsme si povídali i o tom, co mi osobně mindfulness přináší, kde a jak jej využívám.

    Odkaz na podcast naleznete ZDE.

     

    Zážitky z meditačního retreatu (2/3): mindfulness a hodnocení 

    Co konkrétně mi pomohlo lépe zacházet s moji stále hodnotící myslí. 

    Zážitky z meditačního retreatu (1/3): mindfulness a bolest

    Několik zážitků z meditačního retreatu, které nabízím formou rad. Prvním tématem je bolest a jak pomocí mindfulness bolest snížit. 

    Blog všímavosti: Mindfulness na dovolené 

    Kde a jak můžeme mindfulness trénovat na dovolené a v čem nám zde může mindfulness pomoci. 

    Rozhovor s buddhistickým mnichem Johnem Paramai

    John je expert na mindfuness a v rozhovoru si povídáme jak o projektu Peace Revolution, co to mindfulness je a co přináší, jak nepřestat cvičit, tak také o tom, jak John vnímá laskavost.

    Co mi mindfulness přináší a jak k němu přistupovat

    V čem mi mindfulness pomáhá, kde vidím přínos a co dělat ve chvíli, kdy začneme pochybovat. 

    Správný postoj k mindfulness

    Co nám při cvičení mindfulness nepomáhá a co naopak ano – jak přistupovat k myšlenkách a dalším věcem, které nás během cvičení štvou.

    Mindfulness & myšlenky

    Známe ty situace: jede nám hlava a nejde zastavit. Dozvíte se, jak mindfulness přístupuje k myšlenkám a co dělat, když se chceme myšlenek zbavit. 

    Mindful eating

    Co je to mindful eating, jak jej můžeme využívat ve svém životě a co nám přínáší.

    Přínosy neformální praxe mindfulness

    Co to neformální praxe je, jak ji lze cvičit (například) během chůze a co mi přináší.

    Mindfulness a výživové poradenství
    (Mcon květen 2018)

    V květnu proběhla mindfulness konference, kde jsem povídal o tom, jak využít mindfulness při stravování a co nám mindful eating může do života přinést.