KURZ OČIMA ABSOLVENTŮ

„Uvědomila jsem si mnoho svých nevědomých reakcí a zažitých způsobů chování.“

Mindfulness mi přinesl velké sebepoznání. Uvědomila jsem si mnoho svých nevědomých reakcí a zažitých způsobů chování. Tyto se mi nyní když jsem v přítomnosti daří víc pozorovat, být s nimi a vytvářet nové reakce, které vychází z toho, jak se u toho cítím a co mi říká moje tělo. Také mi přinesl setkání se zajímavými lidmi, nový způsob přemýšlení, návrat ke své podstatě a možnost jiného života. S mindfulness se mi jeví můj život jednodušší a lehčí.

Alena Dokulilová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Začala jsem zjišťovat, že úplně přirozeně sleduji tok svých negativních myšlenek, obav a strachů, které můj mozek neustále generuje.“

Od kurzu jsem neměla žádné velké očekávání a během prvních lekcí jsem měla i chvíli pocit, že se nedozvídám nic nového, jelikož dlouhé roky praktikuji jógu a meditační cvičení. Nicméně postupně jsem nenápadně začala zjišťovat, že úplně přirozeně sleduji tok svých negativních myšlenek, obav a strachů, které můj mozek neustále generuje. Že jsem najednou schopná tento tok zastavit a nerozvíjet ho, že se nad těmito nesmyslnými strachy najednou i dokážu usmát. Dále jsem si začala všímat běžných věcí, které jsem dříve nevnímala – nad čím přemýšlím u řízení auta, co mám za pocity v těle, kde mě tlačí, kde mě něco bolí, proč se vztekám, proč je mi něco teď líto … Kurz doporučuji všem, kdo se chtějí rozvíjet a dozvědět se o sobě zase něco nového :).

Jana Cihlářová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Starosti a trápení sice nezmizeli, ale častěji se mi daří je prožívat méně bolestným způsobem.“

Během kurzu, a hlavně po něm jsem zcela propadl praktikování mindfulness v každodenním životě. Starosti a trápení sice nezmizeli, ale častěji se mi daří je prožívat méně bolestným způsobem, dokonce bych mohl říct, že si je někdy i užívám. A nezměrně intenzivněji si užívám i chvílí klidu, kdy nic nemusím.

Martin Mareček, účastník 8týdenního MBSR kurzu

„Objevila jsem kouzlo pozorování všeho kolem. Naučila jsem se skvělé metody pro zastavení, zklidnění a převedení pozornosti do přítomného okamžiku.“

Díky kurzu jsem poprvé začala „opravdu“ sama meditovat, nejen podle videí na YouTube. Objevila jsem kouzlo pozorování všeho kolem, včetně třeba i různých fyzických prožitků nebo dokonce vlastních myšlenek. Naučila jsem se skvělé metody pro zastavení, zklidnění a převedení pozornosti do přítomného okamžiku v různých situacích během dne. Kurz doporučuji všem, kteří jsou otevření změnám v zažitých vzorcích chování a přemýšlení a chtějí na tom opravdu aktivně pracovat.

Aneta Majnušová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Naučila jsem se se svými emocemi lépe pracovat, a tím vlastně i sobě, rozumět.“

Do kurzu jsem se přihlásila s tím, že jsem se chtěla naučit, jak potlačit své (později uvědoměle nechtěné) reakce. A přesně to mi kurz přinesl. Již po pár dnech jsem na sobě začala pociťovat, že daleko lépe zvládám své emoce. Naučila jsem se se svými emocemi lépe pracovat a tím i lépe rozumět sobě. A co je pro mne velmi důležité, změny si začalo všímat i mé okolí.

Petra Hlavatá, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Už tolik nebojuji, spíše pozoruji.“

Kurz mi pomohl porozumět sám sobě. Hlavně uvidět určité negativní vzorce v chování, na které jsem dříve jen reagoval bez rozmyslu. Je pravda, že i po absolvování kurzu se občas tyto vzorce opakují, ale zaujal jsem k nim příznivější přístup. Už tolik nebojuji, spíše pozoruji 🙂 Oceňuji také to, že mě na kurzu nikdo do ničeho nenutil, dostávali jsme pouze doporučení, co, jak a kdy dělat. Krom toho bylo také skvělé, že kromě nehybných meditačních cvičení jsme dělali i jógu, což oproti jiným kurzům beru jako obrovskou výhodu. Celkově bych kurz určitě doporučil, těch 8 týdnů za to rozhodně stálo 🙂

Josef Růžička, účastník 8týdenního MBSR kurzu

„Vždycky, když cítím, že se dostanu do stresového období, nebo jen nemůžu usnout, vrátím se k nahrávkám nebo cvičení a je mi zase líp.“

Michal je skvělý zkušený lektor, který pečuje o každého účastníka a věnuje mu dostatek prostoru, času a pozornosti. Na kurzu jsem se naučila zase jiné druhy meditací a je skvělý, že se k nahrávkám můžu kdykoli vrátit, stejně jako na závěrečný den plný mindfulness. Povzbuzující je taky podpora skupiny a sdílení zkušeností, co komu nejde a jak s tím bojuje. I když jsem nepokračovala v pravidelném praktikování, vždycky, když cítím, že se dostanu do stresového období, nebo jen nemůžu usnout, vrátím se k nahrávkám nebo cvičení a je mi zase líp.

Veronika Süssová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Kurz mi přinesl větší klid, vnímání sebe sama, toho, co se ve mně i kolem mě děje.“

Kurz mi přinesl větší klid, vnímání sebe sama, toho, co se ve mně i kolem mě děje. Přijde mi, že lépe zvládám úzkosti, že si o trochu lépe rozumím. Pomáhá mi překonávat smutek, bolest, těžkosti. Určitě je dobrý pro každého, aby se naučil se zastavit a alespoň trochu se poznat.

Anežka Šikutová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Kurz mi přinesl hlavně zklidnění, větší schopnost soustředění a to, jak mindfulness aplikovat v každodenním životě.“

Kurz mi přinesl hlavně zklidnění, větší schopnost soustředění a to, jak mindfulness aplikovat v každodenním životě. Na kurzu je skvělé, že si vše prožijete a vyzkoušíte. Michal je skvělý lektor, se kterým se cítíte fajn, můžete se na cokoli zeptat a je ochotný pomoct a poradit.  

Barbora Janurová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Stát se všímavějším a díky tomu žít o něco lepší život, jsem musel jen já sám, ale…“

Meditovat, stát se všímavějším a díky tomu žít o něco lepší život jsem musel jen já sám, ale těžko si dokážu představit lepšího průvodce do světa mindfulness než Michala. Dokáže skvěle naslouchat a nadchnout, navíc s laskavostí a jemným humorem. Každé výborně zorganizované setkání kurzu bylo pro mě takovým malým svátkem v každodenním shonu.

Ondřej Horký-Hlucháň, účastník 8týdenního MBSR kurzu

„Lépe pracuji s úzkostí, když na mě přijde.“

Asi nejdůležitější přínos pro mě je, že lépe pracuji s úzkostí, když na mě přijde. Ona přijde jako dřív, ale teď už ji znám. Je nepříjemná, ale když ji neživím dalším strachem, po chvíli zase odejde. A do ruky beru telefon, když chci já, ne když chce on 🙂

Jan Hamáček, účastník 8týdenního MBSR kurzu

„Poté, co jsem se naučila meditovat se snadněji vyrovnávám s těžkými situacemi.“

Kurz bych vřele doporučila každému, kdo se ztrácí sám v sobě nebo třeba bojuje s úzkostí a stresem. Poté, co jsem se naučila meditovat a být na sebe hodná, mám mnohem lepší náladu a snadněji se vyrovnávám s těžkými situacemi.

Alžběta Nagyová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu

„Díky vnímavosti ke svému tělu jsem objevila svůj vnitřní kompas.“

Někde uvnitř sebe jsem možná doufala, že po absolvování kurzu již nebudu cítit smutek a úzkost, ale v průběhu kurzu jsem porozuměla tomu, jak je toto přání nerealistické a nesmyslné. Obrátila jsem proto svou pozornost, spíše než ke snaze zbavit se negativních prožitků, k tomu, abych s nimi dokázala zůstávat, pozorovat je a přijmout jako součást sebe sama. A s vděčností mohu říct, že se mi to daří stále lépe a lépe! Zároveň se mi daří nacházet si mnohem více času sama na sebe. Věnuji si plnou pozornost, naslouchám sobě a svým potřebám, cítím se ve větší rovnováze, více si sebe uvědomuji. Díky vnímavosti ke svému tělu jsem objevila svůj „vnitřní kompas“, který mi napovídá, kdy v mezilidských interakcích nejsem autentická, nevyjadřuji své potřeby nebo se snažím vyjít druhým vstříc, zatímco potlačuji sebe sama. Díky signálům, které mé tělo vysílá, tak dovedu snáze tyto okamžiky rozpoznat a zachovat se tak, abych zůstala sama sobě „věrná“.

Barbora Mechúrová, účastnice 8týdenního MBSR kurzu